skip to Main Content
Tine Klofutar ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni

Ste vedeli, da imamo v naši ekipi odličnega hokejista, ki živi s sladkorno boleznijo in hkrati igra hokej na najvišji profesionalni ravni? To je Tine Klofutar.

Tinetu so pri desetih letih diagnosticirali sladkorno bolezen tipa 1. Tedaj je bil nadobuden hokejist na začetku svoje hokejske poti. Kljub diagnozi, ki je bila zanj kar šok, je treniral dalje, hitro se je naučil uravnavati krvni sladkor, obvladovati svojo bolezen in uspešno nadaljeval svojo hokejsko pot.

Kot pravi, ga je bilo sprva strah, da ne bo mogel več igrati hokeja. Morda se je ravno zato hitro navadil na zdravo in redno prehrano, se naučil pomena discipline in tako obvladovati krvni sladkor. Seveda so bili vmes tudi težki trenutki, ko še ni natančno vedel, kaj mu ustreza in na katere znake mora biti pozoren, a tudi to je premagal. 22-letnik se je naši ekipi pridružil pred to sezono, pred tem je pet let živel in na Norveškem, kjer je kali svoje hokejsko znanje in spretnosti. Daleč od doma se je naučil poskrbeti sam zase.

Tine si na vse stvari si vedno prizadeva gledati pozitivno. Tudi sladkorna bolezen je lahko pozitivna stvar, ne le negativna. ”Na daljši rok vidiš, da vendarle ni tako hudo. Sladkorna bolezen me je naučila pomena discipline, natančnosti in doslednosti, potem je vse mogoče. Naučila me je tudi, kako pomembno je skrbeti zase in za svoje zdravje. S sladkorno boleznijo moraš biti vedno pazljiv, si tehtati hrano, šteti ogljikove hidrate, paziti na krvni sladkor… Ne moreš biti v povprečju, vedno moraš narediti nekaj več kot ostali in to potem preneseš še na druge stvari v življenju. Narediš še več na vseh področjih in si tako boljši,” pravi Tine Klofutar.

Tine se drži strogega prehranjevalnega režima pred, med in po treningih in tekmah. Skrbno se pripravi na fizične napore, da mu krvni sladkorne bi preveč padel. Izkušnje so ga naučile, kaj mu ustreza, zaenkrat tako med hokejskimi aktivnostmi pomoči še ni potreboval. Le enkrat, ko je tekmoval za slovensko mlado izbrano vrsto, je čutil, da mu je sladkor upadel in je hitro odreagiral. ”Zato imam še vedno malo strahu pred nizkim sladkorjem,” pravi.

Tine se drži strogega prehranjevalnega urnika petih obrokov na dan, na približno dve in pol do tri ure. Najtežje je ob gostovanjih, ko ga dolge vožnje z avtobusom vržejo iz ritma, a tudi to se je s pozitivnim pristopom naučil obvladovati.

Kot še dodaja, so napori povsem sprejemljivi, če ima urejen krvni sladkor, želeno območje je med 4 in 6, težave pa začuti tako pri nizkem kot visokem sladkorju. Na treningih in tekmah si ga zato redno meri: na treningih na 20 minut, na tekmah pa enkrat na tretjino in ob vsaki pavzi. ”Največ narediš s primerno pripravo na tekmo,” pravi Tine. Ima tudi inzulinsko črpalko in senzor, ki mu omogoča malo manj ”špikanja”. Senzor je odličen med počitkom, med treningi in tekmami pa si zaradi večje zanesljivosti meri sladkor na klasičen način.

Tine še dodaja, da je vse veliko lažje dobro ekipo, med zmaji se počuti odlično. Z lednih ploskev je trenutno odsoten zaradi poškodbe in se predvidoma vrača čez nekaj tednov, a že komaj čaka, da se pridruži soigralcem.

Bravo, Tine, ponosni smo nate!

Mogoče vas zanima tudi
Back To Top